Programy edukacyjne online – czy warto?

Wiele się mówi na temat tego czy i jak długo dzieci powinny korzystać z komputera i zasobów internetu. Z jednej strony nienadzorowane korzystanie z komputera, przez małe dzieci, może nieść ze sobą sporo, rożnego rodzaju zagrożeń, z drugiej jednak strony nie możemy doceniać edukacyjnego potencjału jaki tkwi w sieci. Jeśli dziecko korzysta z komputera w sposób nadzorowany i z treści dopasowanych do jego wieku, może on stanowić potężne narzędzie edukacyjne.

Zasady bezpiecznego korzystania z komputera przez dziecko

Rozpoczynają pracę z dzieckiem i komputerem warto trzymać się kilku prostych zasad, które pomogą ustalić nam jasne granice i pomogą zwiększyć edukacyjny efekt.

  • Ustal zasady korzystania z komputera – już na samym początku warto zakomunikować dziecku kilka prostych zasad dotyczących pracy z komputerem. Ile czasu dziennie dziecko może spędzić przy komputerze (zalecana jest maksymalnie 30 do 60 minut dziennie), w jakich godzinach komputer dostępny jest dla dziecka, czego przy komputerze robić nie wolno itd.
  • Przygotuj komputer – zanim dziecko zacznie korzystać z komputera warto zabezpieczyć ważne dokumenty. Dobrym pomysłem jest stworzenie osobnego konta w systemie operacyjnym, z dostępem tylko do wybranych przez nas programów i treści. Istnieją również różnego rodzaju filtry rodzicielskie i programy blokujące nieodpowiednie treści. Pamiętaj jednak, że ich działanie nie zawsze może być skuteczne w 100% także zawsze należy nadzorować pracę dziecka z komputerem i internetem.
  • Daj dziecku wybór, nie zmuszaj go do korzystania tylko z jednego programu, pokaż mu kilka zabaw i pozwól wybrać taką, która spodoba mu się najbardziej. Jeden z programów dających duże możliwości opisany jest poniżej.
  • Spędzaj czas dziecka przy komputerze razem z nim. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci. Warto także po skończonej zabawie czy nauce porozmawiać z dzieckiem na temat jego czasu przed komputerem.

Jaki program edukacyjny wybrać?

Na rynku dostępnych jest obecnie mnóstwo programów edukacyjnych, obejmujących wszystkie szkolne przedmioty oraz naukę czytania, pisania i liczenia dla dzieci w wieku przedszkolnym. Wśród tych programów, w sposób szczególny, wyróżnia się platforma edukacyjna Squla.pl. Znajdziecie tam prawie 40000 gier, zabaw i quizów dla dzieci, obejmujących materiał dla dzieci z klas 1-6 (zgodny z programem nauczania MEN) oraz dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieci mogą uczyć się zarówno języków obcych jak i wszystkich przedmiotów z programu nauczania w szkołach. Przedstawienie wiedzy w formie gier i zabaw sprawia, że dzieci dużo chętniej się uczą i szybciej przyswajają wiedzę. Dodatkowym atutem tej platformy jest również specjalne konto rodzicielskie, które pozwala nam sprawdzić postępy dziecka i dowiedzieć się, których przedmiotów uczy się ono najchętniej. Możliwości platformy Squla możecie przetestować uruchamiając 30 dniową wersję testową.

Portal Squla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *