Zabawki interaktywne, a rozwój dziecka

Dobrze dobrane, do wieku i zainteresowań dziecka, zabawki interaktywne mogą znacząco pomóc dziecku w rozwoju. I chodzi tu nie tylko o rozwój wyobraźni, kojarzenia faktów czy logicznego myślenia ale również o rozwój mięśni czy zdolności psychoruchowych. Jak sama nazwa mówi są to zabawki, z którymi dziecko wchodzi w interakcję. Czyli oddziaływując na zabawkę w określony sposób dziecko uzyskuje określoną odpowiedź/efekt. Na rynku dostępnych jest obecnie mnóstwo zabawek wspomagających na przykład naukę mówienia, rozpoznawania kolorów, liczenia itd.

W przypadku zabawek dla niemowlaków do 6 miesiąca życia są one najczęściej montowane do łóżeczka tak aby dziecko mogło bawić się nimi na leżąco. Dla nieco starszych maluchów między 6, a 12 miesiącem życia bardziej odpowiednie będą różnego rodzaju piłeczki, maskotki, proste, duże klocki, zabawki na kółkach itd. Na tym etapie życia dziecko zaczyna się samodzielnie przemieszczać, poruszać zabawkami itd. Ważne więc aby były one stosunkowo wytrzymałe.

Wraz z wiekiem rośni poziom skomplikowania zabawek tego rodzaju, dla 2-3 letniego dziecka możecie wybrać zabawki interaktywne z różnego rodzaju pokrętłami, przyciskami, a także zabawki do kąpieli, czy po prostu kredki i papier. Do zabawek naszego malucha warto także wprowadzać książeczki z kolorowymi obrazkami, a później z prostymi tekstami. Dzięki temu dziecko będzie mogło oswoić się z literkami i zacząć się skupiać na tekście. Oczywiście wiele zależy od dziecka tak więc doborem zabawek powinni zająć się rodzice tak aby dziecko się nimi zainteresowało i rozwijało się dzięki nim.

Zabawki interaktywne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *